Türkiye'de 3'üncüsü düzenlenen Transanatolia Rally Raid Yarışı Antalya'nın Alanya İlçesi'nde sona erdi.Yarışmanın 3'üncü gününde yaşanan kazada yaşamını yitiren 'Çöl kaplanı' lakaplı Türk milli sporcu Kemal Merkit ve Hollandalı sporcu Wouter Vaarkamp anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Motosiklet sınıfında İtalyan sporcu Mirca Miotto, 4x4 otomobil sınıfında Türk ekibi Mehmet Becce - Turgut Barış ve Quad sınıfında ise Güney Afrika'dan Sarel van Bijon 1'inciliği elde etti. 'Çöl kaplanı' lakaplı Türk milli sporcu Kemal Merkit ve Hollandalı sporcu Wouter Vaarkamp'ın kazada hayatını kaybetmesi nedeniyle final etabı ve ödül töreni buruk geçti.

Motor sporlarının dünyaca ünlü organizasyonu Dakar Rallisi'nin Türkiye sınırları içinde yapılan yerli versiyonu Transanatolia Rally Raid Yarışı, Alanya'daki tarihi Kızılkule önünde sol buldu. Antalya'da 5 Eylül'de başlayan Trananatolia Rally Raid Yarışı'nda 46'sı yabancı toplam 68 sporcu 7 günde 2 bin 100 kilometre mesafe kat etti. Yarışmanın son etabı ise bu sabah Mersin'in Mut İlçesi, Dağ Pazarı mevkiinden saat 10.00'da başladı. Yaklaşık 50 kilometrelik etap sonunda zamana karşı yapılan yarış Karaman'ın Sarıveliler İlçesi yakınlarında sona erdi. Araçlar daha sonra konvoy halinde Alanya'nın rıhtım meydanındaki bitiş noktasına geldi.

Motosiklet sınıfında İtalyan sporcu Mirca Miotto 9 saat 58 dakika 35 saniyeyle 1'inci, aynı ülkeden Ladis Dalle Mule 10 saat 6 dakika 37 saniyeyle 2'nci, Hollanda'dan Ragnar Katerbau 10 saat 29 dakika 23 saniye ile 3'üncü oldu. 4x4 otomobil sınıfında ise Türk ekipler ilk 3 sırayı paylaştı. Mehmet Becce - Turgut Barış çifti 11 saat 4 dakika 31 saniyeyle 1'inciliği, Hürriyet Grit - Hüseyin Avşar çifti 12 saat 4 dakika 6 saniyeyle 2'nciliği, Yunus Ayhan - Ali Aktaş çifti 12 saat 21 dakika 20 saniyeyle 3'üncülüğü elde etti.

"ÇÖL KAPLANI" İÇİN SAYGI DURUŞU

Yarışın Quad sınıfında da Güney Afrika'dan Sarel van Bijon 1'inci oldu. Ödül töreninin yapılacağı alanda, yarışmanın 3'üncü gününde yaşanan kazada yaşamını yitiren 'Çöl kaplanı' lakaplı Türk milli sporcu Kemal Merkit ve Hollandalı sporcu Wouter Vaarkamp anısına saygı duruşunda bulunuldu. Yarışmada dereceye giren sporculara ödüllerini ise Alanya Emniyet Müdürü Erkan Dur, Alanya Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Erdal Tamrak, Alanya Belediyesi Destek Hizmetleri ve Spor Müdürü Saim Kanlı ile Alanya Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Alper Birer verdi. Kazada ölen Hollandalı sporcu Wouter Vaarkamp'ın babası Johan Vaarkamp ve annesi Johanna Vaarkamp, ödül töreni sonunda kürsüye davet edildi. Oldukça üzgün olan Vaarkamp çiftine, oğlu Wouter Vaarkamp anısına ödül verildi. Ödülü alan Vaarkamp çifti gözyaşlarına hakim olamadı.

Transanatolia Rally Raid Yarışı Pazarlama Direktörü Burak Büyükpınar, yarışın 3'üncü gününde yaşanan talihsiz kazada Türkiye'nin en önemli motosiklet sporcularından Kemal Merkit ve Hollandalı sporcu Wouter Vaarkamp'ın hayatını kaybetmesi nedeniyle 3 ve 4'üncü gün etaplarının iptal edildiğini söyledi. Yarışın 4'üncü gününde ölen sporcular anısına saygı geçişi şeklinde konvoy yapıldığını belirten Büyükpınar, Pazar sabahı kamp alanından tekrar başlayan yarışın Alanya'da sona erdiğini kaydetti.

Kaynak: Hürriyet