Sofuoğlu, Gençlere Başarısının 'Sırrı'nı Anlattı

 

 

Sofuoğlu, Gençlere Başarısının 'Sırrı'nı Anlattı


Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Büyük Adımlar Projesi kapsamında düzenlenen resim sergisinin açılışını yaptı daha sonra da ‘Hayallerin Tecrübeyle Buluşması’ konulu panele katıldı.

 

 

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından "Büyük Adımlar Projesi" kapsamında düzenlenen resim sergisinin açılışını yaptı. Sofuoğlu, daha sonra Erdoğan Arıkan'ın moderatörlüğünde Gençlik ve Spor Bakanlığı Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen "Hayallerin Tecrübeyle Buluşması" konulu panele katılarak, motosiklet sporuyla nasıl tanıştığını anlattı. Lise öğrencilerinin katıldığı panelde konuşan Sofuoğlu, motosiklet geleneğine sahip bir aileden geldiğini belirterek, bu spora ağabeylerinin desteğiyle lise ikinci sınıfta başladığını söyledi. Dünya Supersport Şampiyonası'nda üç kez birinci olan mili motosikletçi, ilerleyen dönemlerde iki ağabeyini de kaybettiğini hatırlatarak, şöyle devam etti; "Bizi ağabeylerimizin vefatları çok etkiledi. Dünya şampiyonu olmak istiyordum. Bahattin ağebeyim karşıdan karşıya geçerken araç çarpmasıyla hayatını kaybetti. Sinan ağebeyim ise yarışlarda vefat etti. Herkes motorsporlarını bırakmamı istedi ancak babam destek oldu. Çok büyük sıkıntılar atlatarak dünya şampiyonası seviyesine ulaşmıştım. Ecel geldi mi her yerde geliyor. Bu yüzden motosiklet sporuna devam ettim. Amaç çok büyüktü ve geri dönme gibi bir niyetim hiç yoktu."


 


“MÜCADELE EDEREK DÜNYA ŞAMPİYONU OLDUM”

Sofuoğlu, gençlerden lise çağında kendilerine yol çizmelerini isteyerek, "Ne yapmaları gerektiğini belirlemeliler. Benim hayalim lisedeyken Avrupa'ya gidip motosiklet sporunda başarılı olmaktı. Bir yerlere gelmek için çok şeyler vermek gerekiyor. Vazgeçmemek bir numarlı şart. Gönülden bu işi çok istiyordum. Çok vazgeçmenin kıyısından döndüm ama mücadeleyi bırakmadım ve dünya şampiyonluğuna ulaştım" diye konuştu. "Neden Moto Gp'de yarışmıyorsun" sorusuyla çok sık karşılaştığını dile getiren Sofuoğu, şunları kaydetti: "Moto GP'de yarışmak yetenek istemiyor sadece büyük sponsorluklar istiyor. Şu ana kadar böyle bir sponsorluk teklifi gelmedi. Bundan sonra da böyle bir beklentim yok. Motorsporları Türkiye'de futbol gibi olsaydı Moto GP'de yarışırdım çünkü futbolda sponsor çok. En büyük destekçim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Motosiklet Federasyonu."


 


"ŞAMPİYON OLDUĞUMDA 'MİLLİ SPORCU' OLDUĞUMU ANLADIM"

2002 -2003 yıllarında Dünya Şampiyonası’nda yarışmayı çok istediğini belirten Sofuoğlu, şampiyon olduktan sonra Türkiye’yi temsil etmenin sorumluluğunu üzerine aldığını belirten Sofuoğlu, "Ne zaman ki 2007 yılında Dünya Şampiyonu olmaya başardım ve orada tek isim oldum artık bu bir görev gibi olmaya başladı. Milli sporcu olduğumu anladım. Devlet tarafından değer verildiğini ve tanınmaya başlandım. Türk bayrağını dalgalandıran tek sporcu olarak kendimi vazifelendirilmiş asker gibi hissettim. Bunu devam ettirmem gerekirdi." dedi. Motosiklet yarışlarında başarılar elde ettikçe Dünya Şampiyonası’nda yarışma isteğinin arttığını söyleyen ünlü motosikletçi, 2007 yılında Dünya Şampiyonu olduktan sonra devam eden yıllarda alınan başarılarla bu işin milli bir görev olduğunu anladığını ifade etti. Sofuoğlu, "Milli sporcu olduğumu anladım. Devlet tarafından değer verildiğini ve tanınmaya başlandım. Türk bayrağını dalgalandıran tek sporcu olarak kendimi vazifelendirilmiş asker gibi hissettim. Bunu devam ettirmem gerekirdi. Devam etmeye karar verdim. 2009 yılında tekrar başarı gelmeye başladı. 2010 yılında Dünya Şampiyonluğu geldi. 2011 yılında babamı kaybettim. Artık annemin yanında olacak kimse kalmadı. Annem de “Devam etmek istiyorsan devam et" ifadelerini kullandı.


 


"NE YAPARSANIZ YAPIN BAŞARILI OLUN"

Şampiyonluğa giden yolda en önemli etkenin başarılı olmaktan geçtiğini ifade eden ünlü motosikletçi, "Ne yaparsanız yapın ama başarılı olun. Başarılı olmak için zaten belirli şartlar vardı. Ne yaparsanız yapın hiçbir zaman vazgeçmemek gerekiyor. Ben bu yolculuğumda yüzlerce kez valizimi topladım ve yapamayacağım ben bu işi dedim. Ama bir şeyler oldu. Sebepler oldu. Ben istemesem de bazı şeyler beni tekrar çekti. Çünkü gönülden bu işi istiyordum." dedi. Yarışlarda kullandığı 54 numarasının hikayesini anlatan Sofuoğlu, dünya şampiyonlarına verilen 1 numarayı reddederek kariyerinin sonuna kadar 54 numara ile yarışacağını söyledi. Sofuoğlu şöyle devam etti: "Her iki rahmetli ağabeyimin de yarışa başladığı numaradır. Onlar Sakarya diye 54’ü kullanıyordu. Ben hem Sakarya hem de ağabeylerimin numarası diye kullanıyordum. Yarışmaya başladığımdan beri 54’ü kullanıyorum. Dünya Şampiyonu olduğunuzda 1 numarayı kullanma hakkına sahip oluyorsunuz. O sizin dünyada 1 numara olduğunuzu gösterir. Ama ben şampiyon olduğum yıllarda hem 54’le başladım ve kariyerimi bununla bitireceğim. Motosiklet camiasında örnek aldığı bir kişi olmadığını söyleyen Sofuoğlu, genç yaşta elde ettiği başarıları Fatih Sultan Mehmet’in hayatının kendisine örnek olduğunu dile getirdi. Sofuoğlu, şöyle devam etti: "Ben Türkiye’den çıktım ve Dünya Şampiyonluğu’na ulaştım. Öyle bir çıkış yaptım ki Avrupa’da yarışan ilk ve tek kişiyim. Halen daha öyleyim. Çektiğim zorlukları şuan motor sporları tarihinde başka birinin çektiğini düşünmüyorum. Örnek alınacak bir insan varsa o da Fatih Sultan Mehmet’ti. 20 yaşında İstanbul’u fethetti. Ben de 21 yaşında Dünya Şampiyonu oldum."

Kaynak: TMF

13.12.2013


      Anasayfa  |  İndirimli Ürünler  |  Üyelik Hakkında  |  Üyelik Sözleşmesi  |  Satış Sözleşmesi  |  Garanti ve İade  |  İletişim

                                                                                 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.