PS Hypersport Lastik Testinden Pirelli Lider Çıktı


 


Geçen senenin sonunda tanıtıldığında Diablo Rosso Corsa II, Pirelli’nin doğrudan FIM Dünya Superbike Şampiyonasından alınan teknolojiler kullanılarak geliştirilen “ilk üç hamurlu motosiklet lastiği” olarak takdim edilmişti. Bu esas ve iddia edilen büyü işi özellikler Alman motosiklet dergisi PS tarafından irdelendi.

Dört hypersport (yarı-pist) lastiğinin bu karşılaştırmalı değerlendirmesinde Diablo Rosso Corsa II’nin karşısına Continental Race Attack Comp Endurance, Dunlop Sportsmart TT ve Michelin Power RS çıkarıldı. Dörtlü sırasıyla bir BMW S1000RR’a takılarak kuzey İspanya’daki Alcarras pistine salındı. Toplam 330 puan üzerinden değerlendirilen bu testin dokuz kriterin incelendiği 230 puanlık kuru zemin kısmı bu pistte gerçekleştirildi. Altı kriterin incelendiği 100 puanlık ıslak zemin kısmı ise sadece ıslak zemin testi için tasarlanmış bir parkurda gerçekleştirildi.

Maksimum 330 puan üzerinden 296 puan alarak Diablo Rosso Corsa II, bu dört lastiklik testi burun farkıyla kazandı. PS test sürücüsü Volkmar Jacob Pirelli’nin “her koşulda üstün performans gösterdi, içlerindeki en kapsamlı lastik ve dolayısıyla birinci sırayı hak ediyor” şeklinde yorum yaptı. Jacob, diğer kriterlerdeki yüksek puanlarına ilaveten soğuk performans ve ıslak tutuş testlerinde en yüksek puanı alan Diablo Rosso Corsa II’de arka lastikte beş ayrı bölge olarak üç farklı hamur kullanılmasının hem iyi kilometre ömrü hem viraja yatarken güçlü yol tutuş sunduğunu belirtti. “Hem ıslakta hem de kuruda ok gibi seri, kesinlikle hiçbir kusur göstermiyor” dedi.

294 puanla Pirelli’nin ardından ikinci gelen Continental RaceAttack Comp Endurance “gerçek spor-severlere ve ustalara” hitap eden bir lastik olarak zikredildi. Islak zeminde Continental, üst seviyede tutuş ve geri bildirim ile birlikte sınırları zorlandığında performans sunarak hoş sürprizler yaptı. Isındığında “gerçekten can alıcı” bir yol tutuşa sahip olduğu, ancak bunun hava sıcaklığı 10°C’nin baya bir üzerindeyken gerçekleştiği; lastik soğukken daha düşük pist basınçlarında ise “baya baya odun” olduğunu gördü.

Üçüncü sıra ise 287 puanla en güçlü yönlerini kuru zeminde gösteren Dunlop Sportsmart TT’ye gitti. PS dergisi lastiği “Sportsmart TT ile test motoru olan BMW S1000RR ön teker üzerinde harika bir gidiş sergiledi, viraja kolay döndü ve hedeflenen çizgiyi ince, lazer ayarında bir hassasiyetle tutturdu” şeklinde yorumladı. Dunlop lastikler ayrıca diğer kuru zemin kriterlerinde ikna edici bir performans sergilerken, ıslak zeminde rakiplerine göre bariz daha az tutuş sunarak birkaç küçük zayıflık gösterdi. Islak zemin tutuşu da aynı zamanda daha hızlı bir şekilde azalarak kayboldu.

Testi son sırada tamamlamasına rağmen, Michelin Power RS aslında öyle büyük bir zayıflık göstermedi. Ancak kuru zeminde diğerlerinin gerisinde kaldı. Öte yandan Power RS, kararlılığı ile öne çıktı. Islak zeminde Michelin lastikler, testteki en iyi lastiğe göre daha az tutuş sunarken, bu tutuş da azalarak değil birden kaybolmuştu. Michelin Power RS de toplamda 275 puan topladı. (Motolastik’in yorumu: Michelin Power RS, Michelin tarafından aslında spor bir cadde lastiği olarak sunulmuştur, bu testteki diğer lastikler gibi yarı-pist lastiği değildir. Kendisi ile aynı segmentteki Pirelli Diablo Rosso III, Metzeler Sportec M7RR veya Bridgestone Battlax S21 gibi lastiklere göre kuru zeminde çok üstün bir performans sunmaktadır.)

 

           PS Hypersport Lastik Testi             

               Ebatlar: 120/70 ZR17 (ön), 200/55 ZR17 (arka)

               Test Motosikleti: BMW S 1000RR

 
Sıra Marka ve Model
 
  Puan*  
Kuru Islak Toplam
1 Pirelli
Diablo Rosso Corsa II
208 88 296
2 Continental
Race Attack Comp Endurance
206 88 294
3 Dunlop
Sportsmart TT
207 80 287
4 Michelin
Power RS
194 81 275
*Maksimum 230 (kuru) & 100 (ıslak) puan üzerinden
 

Her lastik testinde bir birinci, bir de sonuncu olmak zorunda. Ancak bu değerlendirmede kazanan aslen tüketici olmuş. Son yıllarda, lastik üreticileri arasındaki farklar kapanmış ki bu da harika bir gelişme. Aradaki kapanan bu fark, kuru zemin performanslarındaki puanların yakınlığı olarak yansımış durumda ki ilk üç sırayı sadece iki puan ayırmakta.

05/2018
Kaynaklar: tyrepress.com , cambriantyres.co.uk

31.05.2018


      Anasayfa  |  İndirimli Ürünler  |  Üyelik Hakkında  |  Üyelik Sözleşmesi  |  Satış Sözleşmesi  |  Garanti ve İade  |  İletişim

                                                                                 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.