MotoGP: Michelin 2016 İçin Uyardı 'Mucizevi Bir Çözümümüz Yok'


Michelin motor sporları direktörü Pascal Couasnon 2016 testleri sırasında sürücülerin karşılaştıkları problemler için mucizevi bir çözümleri olmadığını söyledi.

Fransız üretici önümüzdeki sezon lastik tedarikçisi Bridgestone'dan bu görevi devralacak. Fakat geçen ay Valencia'da koşulan testlerde pilotlar yeni Michelin ön lastiklerinde yol tutuş sorunu yaşadılar.

Bu arka lastiğin önden daha güçlü olmasına bağlandı. Couasnon ise bunun üzerinde çalıştıklarını ancak herkesi mutlu edecek bir çözümün asla olmadığını bildirdi.

Couasnon "Arka lastiğin hamurunu değiştirmeyi düşünüyoruz. Fakat takımlar ve yöneticiler bunu yapmamızı söylüyor." dedi.

"Lastiklerimizin belli karakteristikleri var. Bazı sürücüler bununla çok mutlu bazıları değil. Şunu belirtmeliyim ki tek bir çözüm mucize bir çözüm yok."

"Diğer lastik üreticilerinkinden farklı bir lastik önerdik. Fakat bunu tüm Moto GP ailesi ile konuşmalıyız. Böylece lastiği ne kadar geliştirebileceğimizi anlayabiliriz."

"Sürücülere lastikleri anlayabilmeleri için biraz zaman tanımak gerekli. Zaman geçtikçe daha iyi hissedecekler ve limitlere yakın olacaklar."

Ön lastiklerin çabuk bitmesi sorunu ile ilgili ne yaptıkları sorulduğunda ise Couasnon "Bu üzerinde çalıştığımız bir şey." dedi.

"Pilotlardan buna yönelik geri bildirimler alsak da, bazıları ikinci seanstaki lastiğin ilk seanstakinden açık ara iyi olduğunu söylüyor."

Yeni Michelin lastiklerine alışabilmek 2016 sezonunun tek zorluğu değil. Takımlar ayrıca yeni Magneti Marelli elktronik yazılımına alışmakta da sorun yaşıyor.

Ancak Couasnon bunun kendi işleri olmadığını İtalyan üretici ile ortak bir çalışma yürütmediklerini söyledi.

"Bu takımların uğraşması gereken bir konu."

"Tercihler takımlara ait. Elektroniği ve lastikleri nasıl kullanacaklarını onlara bırakıyoruz. Takımlara güveniyoruz."

Couasnon ayrıca Michelin'in Valencia testlerinde sergilenen hızdan memnun olduğunu da belirtti. Pilotların büyük bir çoğunluğu Valencia'da yılın son yarışından daha hızlıydı.

Buna rağmen Michelin patronu lastik performansının yıl içinde pistten piste değişeceğini bildirdi.

"Beş pilot son yarışta Bridgestone ile 1 dk 31 sn nin altına inmişti. Bunu Michelin'lerle 15 pilot başardı."

"Ama çok fazla düşüşler oldu. Bu yüzden onlara kendileri için doğru ayarları bulmalarına yardım etmemiz gerekiyor. Bunun için 3-4 test seansına daha ihtiyacımız var."

"Lastik tedarikçisini her değiştirdiğinizde sorunların çabukça çözülmesini bekleyemezsiniz.İlk sezon bizim için de zorlu bir mücadele demek. Kendimizi kandırmayalım."

"Fakat tüm sörunlara cömert ve yapıcı bir şekilde çözüm getirmeye çalışıyor olacağız."

Kaynak: turkiyef1.com

02.01.2016


      Anasayfa  |  İndirimli Ürünler  |  Üyelik Hakkında  |  Üyelik Sözleşmesi  |  Satış Sözleşmesi  |  Garanti ve İade  |  İletişim

                                                                                 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.