METZELER ROADTEC™ 01 GELİYOR

ROADTEC™ 01 İLE YOLA ÇIKIN

 

SPORT TOURING DÜNYASI DEĞİŞİYOR: 
ROADTEC™ 01 İLE YOLA ÇIKIN

 

ROADTEC™ 01, Metzeler touring lastiklerindeki son evrimdir; ıslak ve düşük sürtünmeli yüzeylerde tutuşun iyileştirilmesi, uzun kilometre ömrü ve farklı motosikletlere, sürüş tarzlarına ve koşullarına yüksek uyum ön planda tutulmuştur. Geçmiş ve gelecekteki ihtiyaçlara modern bir cevap.

 
ÜRÜNÜN ANA ÖZELLİKLERİ:
 
 • HER TÜRLÜ SÜRÜŞ ORTAMINDA DAHA FAZLA YOL TUTUŞ
 •  
 • Mekanik tutuşu artıran tamamen yeni diş deseni tasarımının kullanılması ile birlikte segmentinin lideri ROADTEC™ Z8 M/O'dan evrilen hamurlar, sürüş sırasında daha fazla güven ve güvenlik hissi vermektedir.
 
 • ARTIRILAN KİLOMETRE ÖMRÜ VE PERFORMANS TUTARLILIĞI
 •  
 • İyileştirilmiş hamurlar ile sinerji içinde olan yeni profil (daha büyük ve kısa temas yüzeyi) daha uzun bir ömür sunmaktadır.
  Desendeki oluk geometrisi ve konumu, uzun süreli performans sağlar.
 
 • GELİŞTİRİLMİŞ HASSASİYET VE SÜRÜŞ KONFORU
 •  
 • Yapı taşlarının ince ayarlanması ve METZELER INTERACT™ teknolojisi, çok farklı motosiklet türlerince ve sürüş koşullarında adaptif davranış göstermesini sağlar.
  
 
LASTİK ÖZELLİKLERİ
 
Özellikler Etkileri Tüketiciye Faydaları
Yüksek çapraz açılı desen tasarımı
 
Daha büyük ve kısa temas yüzeyi
 
Geliştirilmiş hamur çözümleri
 
Yapıtaşlarında ince ayar
 
Daha fazla mekanik yol tutuş
 

Daha az lastik aşınması
 

İhtiyaç olan yerde yol tutuş
 
Lastik hattı boyunca dengeli sertlik/esneklik
 
Zorlu yüzeylerde sürerken daha fazla güvenlik
 
Daha uzun süre, daha uzağa sürün
 

Daha uzun süre, daha güvenli sürün
 

Sürüşte stabilite, hassasiyet ve öngörülebilirlik  
 

EBATLAR

 
120/70 ZR 17 M/C (58W) TL

120/70 ZR 17 M/C (58W) (HWM) TL

160/60 ZR 17 M/C (69W) TL

180/55 ZR 17 M/C (73W) TL

180/55 ZR 17 M/C (73W) (HWM) TL

190/55 ZR 17 M/C (75W) TL


190/55 ZR 17 M/C (75W) (HWM) TL

 

TEKNİK VERİLER:

 

HER TÜRLÜ SÜRÜŞ ORTAMINDA DAHA FAZLA YOL TUTUŞ

ROADTEC™ 01, çok çeşitli asfalt, hava koşulları ve sıcaklıklarda, 2015'in lider lastiği ROADTEC™ Z8 M/O'nun da ötesinde, üstün bir yol tutuşa sahiptir. Bu da şehir içinde, şehir dışında ve otoyollarda motosiklet kullanırken sürücüye yatma, frenleme ve hızlanma sırasında emsalsiz bir güven vermektedir.
Bu farklı koşullarda motosiklet lastiklerinde en üst düzeyde sağlanan güvenlik ise tamamen yeni bir desen tasarımı, yeni profil ve arka lastiklerde çift hamur kullanımı ile mümkün olmuştur.

ROADTEC™ 01 desen tasarımında, hamurunun mekanik yol tutuşu daha fazla olduğundan dönüş yönüne çapraz çok sayıda oluk kullanılabilmiştir. Çapraz olukların faydaları hafif motosikletlerde soğuk ve ıslak sürüşlerden büyük touring motosikletleri ile daha uzun otoyol gezilerine kadar çok farklı koşulları kapsar. Desen tasarımı bir bütün olarak, motosikletin yatık mı yoksa dik konumda olduğuna göre yerleşimi ince ayarlanmış olan oluk yerleşimi ve geometrisi sayesinde, ROADTEC™ Z8 M/O'ya göre daha fazla su tahliyesi sağlar.

ROADTEC™ 01'in profili ve çift hamurlu düzeni, hedef güvenlik, tutuş ve sürüş güveni seviyesine ulaşmada önemli bir rol oynamaktadır: arka lastiklerde daha kısa ve büyük temas yüzeyi...

Daha fazla sayıda desen tasarım unsuruna sahiptir, bu sayede daha etkilidir.

Islak ve düşük sürtünmeli yüzeylerde en yüksek kimyasal yol tutuşu sağlayan silikadan ibaret omuz hamuru lastik yüzeyinin daha büyük bir kısmını kapsar.

Arka lastiklerdeki çift hamurda, kilometre ömrünü ve stabiliteyi artırmak amacıyla, yüksek silika ile karbon lifi içerikli bir orta şerit kullanılırken, omuzlarda ise tamamen silika kullanılmış olup, bu da ıslak ve aşınmış asfalt gibi zorlu yüzeylerde en üst düzey kimyasal yol tutuş sağlar. Merkezdeki şerit lastik yüzeyinin yaklaşık %30'unu kaplarken, tamamen silika içerikli hamurdan oluşan kalan %70'lik kısım ise iki omza eşit olarak dağıtılmıştır.

Ön lastiklerde ise, desen tasarımı ile sağlanan mekanik yol tutuş ile işbirliği içinde mükemmel kimyasal tutuş sağlamak amacıyla, arka lastiklerin omuz kısımlarındakine benzer şekilde, tamamen silikadan oluşan hamur kullanılmıştır. Ön lastiklerde ve arka lastiklerin omuzlarında, benzer hamurların kullanılması sürücüye homojen bir temas hissi verilmesine yardımcı olur.
 ARTIRILAN KİLOMETRE ÖMRÜ VE PERFORMANS TUTARLILIĞI

ROADTEC™ 01, profil, hamurlar ve yapı elemanları sayesinde daha fazla kilometre ömrüne (ROADTEC™ Z8 M/O'ya göre) sahiptir.
Arka lastiklerdeki daha kısa, fakat daha büyük temas yüzeyi, Metzeler'in patentli Interact™ teknolojisi ile birlikte çalışarak üç avantaj sağlar:
Hamur, temas yüzeyinin altından kaydığında (fırçalama efekti) lastiğin yüzeyinde meydana gelen sürtme etkisini azaltır.

Daha kısa temas yüzeyi, desenin her noktasının, lastiğin her turunda daha kısa mesafe içinde temas etmesini anlamına gelmektedir.
Motosikletin ağırlığından kaynaklanan stresin ve sürtünme kuvvetlerinin lastik üzerinde daha geniş bir alana dağıtılmasına yardımcı olur.
Hedeflenen kilometre ömrüne erişmeye katkısı olan önemli unsurlardan biri de lastiğin ortasında yer alan silika karbon liflerinin karışımından oluşan sadece bu işlev için hazırlanmış şerittir. Desen ile asfalt arasındaki sürtünmeden doğan aşınma hatlarını takip ederek özenle yerleştirilen oluklar, lastiğin ömrü boyunca aynı performansı ve avantajları korumasını sağlar.
 
GELİŞTİRİLMİŞ HASSASİYET VE SÜRÜŞ KONFORU

ROADTEC™ 01, çıplak, spor ve touring motosikletlerde sürüş stabilitesi, konfor ve üstün kullanım sağlamayı amaçlamaktadır. Değişken 0° çelik kemer germe yerleşimi içeren METZELER patentli INTERACT™ teknolojisinin kullanılması, motosikletlerde meydana gelen dinamik kuvvetlerin oluşturduğu hareketleri ve titreşimleri azaltır. Bu girdiler sürücüden (bir viraja yatma, frenleme ve hızlanma, vücudu sele üzerinde hareket ettirme, vb.) ve zeminden (yüzey bozuklukları, yamalar, tümsekler, drenajlar, taş döşeme yollar) gelmektedir.

Bu hareketleri karşılamak için lastik yapısı, lastik omzunun ortasına yakın bir yatış açısında germe pikine sahiptir, bu da viraja yatarken hassasiyeti artırır ve ön lastiğin hareketin azaltır. Lastiğin kenarına yakın bölgelerindeki düşük gerilim belli bir dereceye kadar esneklik sağlayarak desenin, asfalttaki mikro pürüzlerin şeklini almasını sağlar ve böyle yol tutuş ve temas hissi artar. Lastiğin orta kısmı civarındaki daha düşük kemer gerilimi (omuz ortasına göre), desen tasarımı ve geometrisi ile birlikte titreşimlerin ve tümseklerin absorbe edilmesine yardımcı olarak stresi lastiğin yanaklarına doğru iletir. 
 
 

AĞIR SİKLET MOTOSİKLET (HWM) VERSİYONU

HWM (Heavy Weight Motorcycles) özel versiyonu, ROADTEC 01 performansını daha farklı türde motosikletlere de taşımaktadır.
Bu modellerde HWM versiyonu, yol bozukluklarından ve manevralardan kaynaklanan salınımların hem şiddetini hem de süresini azaltarak daha fazla stabilite sunmaktadır. Lastiğin yanağı üzerinde ürün adının yanında yer alan "Ağırlık" simgesi ile ayırt edilebilen HWM arka lastiklerinde 2-ply (2 katlı) karkas kullanılarak stabilite sağlanmıştır (standart lastiklerde tek katlı karkas vardır).
HWM ön lastikleri de standart versiyon ile aynı tek katlı karkas yapısına sahiptir, fakat daha sert karkas malzemesi ve lastik yanakları ile birlikte biraz daha farklı bir hamur reçetesi kullanılmıştır.

KAYNAKLAR: Metzeler.com , omnimoto.it

22.12.2015


      Anasayfa  |  İndirimli Ürünler  |  Üyelik Hakkında  |  Üyelik Sözleşmesi  |  Satış Sözleşmesi  |  Garanti ve İade  |  İletişim

                                                                                 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.