Kenan Sofuoğlu, İlk Sıralama Turunda İkinci

 

 

Sofuoğlu, İlk Sıralama Turunda İkinci


Dünya Supersport Şampiyonası'nda sezonun 11. ayak yarışının ilk sıralama antrenmanları yapılırken, Kenan Sofuoğlu ikinci en iyi zamanı yaptı.

 

 

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu’nun yarıştığı Dünya Supersport Şampiyonası'nın 11. Ayak yarışının ilk sıralama antrenmanı Intercity İstanbul Park’ta yapıldı. Türkiye’de İlk kez koşulacak şampiyonanın sıralama antrenmanlarına 35 pilot katıldı. Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu ilk sıralama antrenmanında 2.00,678 ile ikinci en iyi zamana imza attı. Pistte 10 tur atan Sofuoğlu, 262,8 kilometrelik hız ile İtalyan Lorenzo Zanetti ile beraber en yüksek hıza ulaştı. Antrenman turunda 2.00,455'lik dereciyle ilk sırayı alan Yakhnich Motorsport pilotu Büyük Britanyalı Sam Lowes ise birinci sıralama turunda da 2 dakikalık süreyle en iyi zamanı elde etti.

Öte yandan Kenan Sofuoğlu, 2.01.485'lik derecesiyle antrenman turlarında en iyi 6. zamanı yaptı. Pistte 26 tur atan Sofuoğlu, 260,2 kilometrelik hızla en yüksek hıza ulaşan pilot oldu.

Supersport sınıfında 14 Eylül Cumartesi günü saat 09.45'te serbest antrenman, 15.05'te ise ikinci sıralama antrenmanı yapılacak.

“YARIŞI KAZANMAK ŞAMPİYONLUKTAN ÖNEMLİ”

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Türkiye'de ilk kez düzenlenen bu organizasyonda elde edeceği birinciliğin, şampiyonluktan daha değerli olduğunu söyledi. "Burada yarış kazanmak hayal gibi bir şey" diyen Sofuoğlu, "Yıllar sonra ilk defa geldim. Onun baskısı olacaktır tabii ki. Ama elimden geldiği kadar mücadelemi verip sonucunda kazanmayı çok isterim. Burada yarışın düzenlenmesi için çok emek verildi. Herkesin emeğine karşılık burada, Dünya Şampiyonası'nda bir Türk sporcunun yarış kazanması, İstiklal Marşı'nı çaldırması şampiyonluktan daha önemlidir" diye konuştu. Her pistin yapısının farklı olduğunu ve kullanılan motorun piste uyumunun önemini dile getiren Sofuoğlu, "Kullandığımız motosikletler modifiye. Umarım Kawasaki, Intercity İstanbul Park'ı sever. Pist yapıları çok farklı. Bazı pilotlara göre bazı virajlar çok uyumlu olmayabilir. İnşallah hem motosikletime hem bana uyar. Ben de piste uyarım ve güzel bir sonuç alırız."

“SEYİRCİ DESTEĞİNE İHTİYACIM VAR”

Türkiye'de motosiklet sporunun en başarılı ismi olan Sofuoğlu, motor sporlarının daha ileriye taşınmasında seyircinin ilgisinin de önemli olduğunu kaydetti. Intercity İstanbul Park'ta ilk kez düzenlenecek Dünya Şampiyonası'nın bir dönüm noktası olmasını temenni eden Sofuoğlu, şunları kaydetti: "Sadece benim başarım değil, seyircinin gelmesi ve ilgisiyle alınacak sonuç motor sporlarını (Türkiye'de) ilerilere taşıyacaktır inşallah. Umarım seyirciden de yeterli destek gelir. Benim yanımda olmalarının yanı sıra bu spora destek vermeleri çok önemli. Bu şekilde de bu spor büyüyecektir. Umut ediyoruz ki bu bir dönüm noktası olur." Supersport'ta sezonun kalan son 3 yarışını kazanmak istediğini kaydeden Türk pilot, "En çok kazanmak istediğim yarış da kendi evimdeki. Almanya'da düşmüştüm ve yarışı tamamlayamadım. Bu yarışı kazanarak oradaki dezavantajımı da kapatabilirim" diye konuştu.

“GELECEK SENEDE ŞAMPİYONLUĞU KOVALAYACAĞIM”

Kenan Sofuoğlu, gelecek sezonla ilgili anlaşmaları yapmak üzere olduğunu, 2014'de yine şampiyonluk kovalayacağını ifade etti. Şampiyonluğa yakın olan Büyük Britanyalı Sam Lowes ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Sofuoğlu, şöyle konuştu: "Lowes çok iyi bir pilot. Kendisini seviyorum. Bazen aramızda takışmalar da oluyor. İngiltere'de çarpışmıştık, o yarış dışı kalmıştı. Sonuçta belki de onun olması bana bu sene daha çok heyecan verdi, daha çok heyecan getirdi. Şampiyonluğu büyük ihtimalle o alacak gibi görünüyor. Şampiyonluğu kaybettiğiniz zaman daha hırslı çalışıyorsunuz. 2014 yılıyla alakalı anlaşmalarımı yapmak üzereyim. 2014'te daha iyi çalışıp şampiyonluk için mücadele edeceğim."  

Kaynak: Tmf

 

14.09.2013


      Anasayfa  |  İndirimli Ürünler  |  Üyelik Hakkında  |  Üyelik Sözleşmesi  |  Satış Sözleşmesi  |  Garanti ve İade  |  İletişim

                                                                                 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.