Dört Tekerlekli Araç Sürücülerinin Motosikletler Hakkında Bilmesi Gereken 10 Şey


 
Dört Tekerlekli Araç Sürücülerinin Motosikletler Hakkında Bilmesi Gereken 10 Şey

1. Yollarda motosikletlerden çok daha fazla kamyon ve otomobil vardır. Bazı sürücüler motosikletlerin farkına varmaz, onları önemsemez (çoğunlukla kasıtlı olmadan). Özellikle kavşaklarda motosikletleri “görün”.

2. Motosiklet küçük olduğu için olduğundan daha uzakta görünebilir. Bir motosikletin hızını kestirmek de zor olabilir. Kavşaktan dönerken ya da kavşağa girerken, motosikletin göründüğünden yakın olacağını düşünün.

3. Motosiklet küçük olduğu için kolaylıkla aracınızın kör noktasında kaybolabilir ya da dışarıdaki nesnelerden görünmez hale gelebilir (çalılar, çitler, köprüler gibi). Şerit değiştirirken ya da kavşaktan dönerken trafiği daha dikkatli tarayın.

4. Motosiklet küçük olduğu için olduğundan hızlı hareket ediyormuş gibi görünebilir. Motosikletlerin şeytan gibi hızlı hareket ettiğini düşünmeyin.

5. Motosikletler gazı kestikleri anda yavaşlamaya başlarlar. Bu sırada stop lambaları yanmaz. Bu nedenle motosikletlerle aranızda 3-4 saniye boşluk bırakın. Kavşaklarda, motosikletlerin bu şekilde yavaşlayacaklarını aklınızdan çıkarmayın.

6. Bazı motosikletlerde sinyal lambaları kendiliğinden durmaz, özellikle acemi motosikletçiler dönüş sonrası sinyal lambasını kapatmayı unutur. Motosikletin yanan sinyalinin gerçek olduğundan emin olun.

7. Motosikletçiler şeritteki pozisyonlarını daha kolay görünmek, bozuk yoldan kaçmak, sollama yapmak için ya da rüzgara göre ayarlarlar. Motosikletçilerin şeritteki pozisyonlarını ayarlama nedenlerinin korkusuz oldukları, hava atmaya çalıştıkları ya da şeridi sizinle paylaşmak istedikleri olduğunu düşünmeyin.

8. Özellikle düşük hızlarda ve düzgün yolda manevra kabiliyeti motosikletlerin karakteristik özelliğidir. Ancak her zaman motosiklet sürücüsünün yoldan kaçacağını düşünmeyin.

9. Motosikletlerdeki duruş mesafesi neredeyse otomobillerle aynıdır. Ancak kaygan asfalt ani duruşları zorlaştırır. Bu nedenle motosikletle aranızda biraz daha fazla takip mesafesi bırakın.

10. Hareket halinde bir motosiklet gördüğünüzde onu motosiklet olarak değil, bir insan olarak görün.

Kaynak: Motorcycle Safety Foundation
 

21.01.2015


      Anasayfa  |  İndirimli Ürünler  |  Üyelik Hakkında  |  Üyelik Sözleşmesi  |  Satış Sözleşmesi  |  Garanti ve İade  |  İletişim

                                                                                 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.