DIABLO ROSSO™ III

DIABLO ROSSO™ III, sportif sürüşü sonraki aşamaya taşıyarak konsepti yeniden tanımlayan supersport lastik

 

 

DIABLO™ lastik ailesinin son üyesi ve ünü dillere destan olmuş DIABLO ROSSO™ II'nin doğrudan halefi, yolda kullanılmak üzere yarış pistinden doğdu ve iddialı olduğu özellikleri ise kullanım, üst düzey yol tutuş ve uzun ömürlü performans.
 

Pirelli, DIABLO™ lastik ailesinin yeni üyesi olan ve bir yol lastiğinin sunduğu performansı bir üst düzeye taşıyan DIABLO ROSSO™ III'ü gururla sunar.

DIABLO ROSSO™ III , DIABLO ROSSO™ II'nin doğrudan halefidir, fakat sportif sürüş standardını daha da yükseğe çekmektedir. Selefinin niteliklerini kullanım, yol tutuş ve uzun ömürlü performans bakımından güçlendirerek daha da ileriye taşımaktadır.
 

Önemli teknolojik ekipmanlar ve elektronik kontrol sistemleri ile tanımlanan son nesil güçlü yol motosikletlerine takılmak üzere tasarlanmış ve geliştirilmiş olan DIABLO ROSSO III yolda kullanım için pistlerden doğan bir lastiktir, çünkü Resmi Lastik Tedarikçisi sıfatıyla son 12 yıldır katıldığı FIM Superbike Dünya Şampiyonasında Pirelli'nin yaptığı ve elde ettiği tüm araştırmalardan ve teknik bilgilerden faydalanmaktadır.

Supersport Segmentinin Evrimi

Yeni çıplak motor satışlarına ait  elimize ulaşan veriler gösteriyor ki, geçmişten beri yüksek performans veren bu sektörde geniş çaplı bir büyüme gözlenmekte.

Bu segment, supersport motosikletler ile birlikte, sürekli bir evrim içindedir: son birkaç yılda git gide daha da güçlenen ve elektronik sistemlerle yönetilen ve çekiş kontrol gibi en gelişmiş güvenlik sistemleri ile donatılan motosikletlerde kullanılan tasarım ve teknolojide büyük değişimler gördük.

Aynı zamanda motosiklet sürücülerinin de ihtiyaçları değişti ve artık sürücülerin beklentileri çok daha fazla. Artık bir lastiğin sadece "sportif" olması yeterli değil: burada anahtar özellik çok yönlülük, çünkü uzun ömürlü performans sunmalı, kuruda olduğu kadar ıslakta da iyi olmalı ve ayrıca uzun ömürlü olmalı.

Tam olarak bu nedenlerle Pirelli yeni DIABLO ROSSO III'ü tasarlamaya karar verdi: yol performansını sonraki aşamaya taşıyacak; motosikletlerin ve günümüz motosiklet sürücülerinin ihtiyaçlarını mükemmel bir şekilde karşılayacak olan; DIABLO ROSSO™ serisinin en son evrimini temsil eden bir lastik.

DIABLO™ Serisi: Bir Numaraların Ailesi

DIABLO™ markası daima Pirelli'nin 'sportif' motosiklet lastikleri dünyasındaki faziletini temsil etmiştir. Supersport segmentine 2002 yılında tanıtılmasından sonra, DIABLO™ ailesi hızla evrimleşerek, Yarıştan Supersport'a, 16 lastik modeli ile başka birçok pazar segmentinde yer aldı. DIABLO™ markası neredeyse onbeş yıllık tecrübe, teknoloji ve otorite kabul edilen uzman dergilerin yaptığı karşılaştırmalı lastik testleri ve uluslararası öneme sahip yarış zaferleri ile övünmektedir. On yılı aşkın bir süredir, önde gelen motosiklet üreticileri DIABLO™ serisi lastikleri orijinal ekipman olarak seçerken uluslararası basın da DIABLO™ ürünlerini mihenk taşı olarak almaktadır. DIABLO™ serisi içinde DIABLO ROSSO™ markası yolda sportif kullanım amaçlanarak tasarlanmış ürünleri belirtir; DIABLO ROSSO™ III başarılı markanın hikayesine devam etmek üzere bu önemli geçmişi üzerinde taşımaktadır.
 
DIABLO ROSSO™ III'ün Doğuşu

Pirelli, 2004 yılından beri FIM Superbike Dünya Şampiyonasının tüm sınıflarında Resmi Lastik Tedarikçisidir ve geçen sene bu göreve 2018 yılına kadar devam edeceği doğrulanmıştır. Pirelli ile FIM Superbike Dünya Şampiyonası takımları ve sürücüleri arasındaki teknik ortaklık, 12. yılına girerken, Pirelli ise uluslararası seviyede motorsporları tarihinden en uzun süreli kontrol lastiği tedarikçisi olma rekoru ile övünmektedir. Pirelli, seri üretimden gelen motosikletlerin kullanıldığı Şampiyonayı sadece yarışlarda kullanılan değil, aynı zamanda, dünyanın her yerinde motosiklet sürücüleri tarafından günlük hayatta kullanılan birçok ürünü geliştirmek için bir test zemini haline getirmiştir. İtalyan lastik şirketinin artık sloganı olan “Yarıştığımızı satar, sattığımız ile yarışırız” ilkesinden ilham alarak, Pirelli yarış faaliyetleri için geliştirilmiş bazı patentleri ve malzemeleri yolda kullanım amaçlı normal seri üretim ürünlere uygulayarak bu Şampiyonada kazanılan tüm deneyimin meyvesini almayı başarmıştır.

Yeni DIABLO ROSSO™ III projesinin tamamı, Pirelli'nin FIM Superbike Dünya Şampiyonasında kazandığını büyük deneyimin son ürünüdür: bu yeni ürünün dayandığı tasarım teknolojisi, yapı malzemeleri ve hamur karışım süreci, Superbike'lar için kullanılanlarla aynıdır.

DIABLO ROSSO™ III'ün Güçlü Yanları ve Motosiklet Sürücülerine Sunduğu Avantajlar:

DIABLO ROSSO™ III DIABLO ROSSO™ II evriminin sonraki adımıdır ve son birkaç yılda Pirelli'nin Superbike Dünya Şampiyonasında elde ettiği teknik bilgiler ile birlikte son teknolojileri, en devrimsel malzemeleri ve en yenilikçi süreçleri bir araya getirmektedir. Pirelli mühendisleri, bir supersport lastikte eşi benzeri görülmemiş performans düzeyini yakalamak için tüm bu unsurları daha da güçlendirmiştir. DIABLO ROSSO™ III, tüm ömrü boyunca uzun süreli ve tutarlı performansı sağlamak üzere kullanımı büyük oranda iyileştirir ve ıslak zeminde mutlak yol tutuş ve performans sunmaktadır.

DIABLO ROSSO™ III yeni profiller, en yeni nesil malzemeler, yenilikçi bir yapı, yeni hamurlar ve doğrudan DIABLO™ Supercorsa'dan türetilmiş bir diş deseni sunmaktadır.

DIABLO ROSSO™ III ana teknik özellikleri:

1) Supersport lastik segmentinde mihenk taşı olacak kilometre ömrü sunarken her türlü yol koşulunda tutuş sağlayan silikayı yüksek oranda içeren çift hamurlu arka lastik.

2) Yarışlardan türetilmiş profiller.

3) Halihazırda DIABLO™ Supercorsa'da mevcut olan "yıldırım" sembolünün bir evrimi olan diş deseni.

Bu özellikler ise DIABLO ROSSO™ III'ün motosiklet sürücülerine aşağıdaki avantajları sunması anlamına gelmektedir:

1) Spor altyapısından gelen kullanım özellikleri motosiklet sürücüsüne motorda güçlü bir güvenlik ve güvenilirlik hissi olarak yansır. Bu da, viraja hızlı yatma kabileyeti ve viraj boyunca kararlılığın temel teşkil ettiği Dünya Superbike Şampiyonasından türetilen profil ve yapı özelliklerinin bir arada kullanılması ile mümkün olmuştur.

2) Yeni malzemeler ve diğer segmentlerde elde edilen deneyim sayesinde sadece, pirellinin tarihinde tüm rakiplerine referans noktası olduğu kuru zeminde değil, aynı zamanda artık ıslak zeminde de sunduğu benzersiz yol tutuş. Artık sadece kuru zeminde sunulan mükemmel nitelikler yeterli değil, çünkü motosiklet sürücüleri tüm hava koşullarında daha iyi performans ve daha geniş bir çalışma sıcaklığı aralığı talep ediyor.

3) Uzun süreli performans tutarlılığı çünkü lastiğin nitelikleri uzun ömürlüdür ve lastiğin ömrünün tamamı boyunca tam anlamıyla kullanılabilir ve korunur.

DIABLO ROSSO™ III'ün Hedef Kitlesi ve Motosikletler

Yeni DIABLO ROSSO™ III, çok iyi kullanım, mükemmel düzeyde yol tutuş ve uzun bir boyunca sürekli sabit yüksek performans sunabilen bir yol lastiği isteyen en talepkar sürücüleri bile tatmin edebilecek kapasitededir. Daha spesifik olarak, DIABLO ROSSO™ III özellikle motosikletini sportif ve hevesli bir tarzda kullanmayı seven sürücüler için yarış pistinde alınan hazları yolda da almalarını sağlamak üzere tasarlanmıştır.

DIABLO ROSSO™ III sadece çıplak,supersport motosikletlilere değil, aynı zamanda motorunu, virajlı yollardan dağ geçitlerine her türlü koşulda ve ortamda kullanan her zaman daha fazla yatış açısı arayan supertourer motosiklet sahiplerine de hitap etmektedir. Bu tip sürücüler motosikletlerini hem günübirlik viraj turları hem de haftasonları hafif yükle (bagaj) ve bazen artçı ile orta/uzun mesafeli turlarda, ama her zaman yüksek performans arayışı içinde kullanmaktadır.

Son olarak DIABLO ROSSO™ III, en aşırı kullanımda bile utandırmıyor: ara ara piste çıkmayı seven kullanıcılar da yol için tasarlanan fakat yarıştan türetilen bir ürün sunduğu müthiş kullanımı takdir edebilecektir.

DIABLO ROSSO™ III Diş Deseni: Yıldırım

Kolayca görüldüğü üzere, yeni DIABLO ROSSO™ III'ün deseni, doğrudan, çok iyi bilinen ve belli bir itibara sahip DIABLO™ Supercorsa'dan türetilmiştir ve yol kullanımına uygundur.

Pirelli mühendisleri, desen üzerinde tipik ve ayırt edici "yıldırım" şeklini bulundurmanın önemli olduğunu düşünmüştür, çünkü rekabetin ve agresifliğin bir ifadesi olarak tanınmaktadır. Oluklar, kompakt diş deseni, dolu ve boş alanlar arasında iyi bir denge ve mükemmel su tahliyesi sağlamak için mümkün olan en iyi çözümü temsil etmektedir.

Olukların yerleşimi ve doğrultusu aşınma dalgalarına neden olan kuvvetleri keserek, daha düzenli aşınmaya ve hamurun maruz kaldığı gerilimi azaltmaya yönelik olarak aşınma dalgalarını takip eder. Yerleşim ve doğrultu, aynı zamanda, suyun dağıtılması bakımından da oldukça etkilidir ki bu da DIABLO ROSSO™ III'ü ıslak zeminde de fazlasıyla güvenli ve yüksek performanslı bir lastik yapmaktadır.

DIABLO ROSSO™ II'nin DNA'sına ve Pirelli'nin yakın zamanda piyasaya sürdüğü tüm diğer ürünlere sadık kalarak, desenin omuz kısmında (lastiğin kenarlarında) ürünün adı ile birlikte diş desenine özgü olan "yıldırım" sembolünü de görebiliriz; bu da son jenerasyon DIABLO™ serisinin aile hissini bütünlemektedir. Diğer Pirelli ürünleri ile başka bir bağlantı da yeni DIABLO ROSSO™ III, arka lastiğin ortasında konumlandırılmış 0,3 mm derinliğinde "D" harfi (DIABLO™'un D'si) ile işaretlenmiştir.

DIABLO ROSSO™ III Hamurları

 YeniDIABLO ROSSO™ III'ün hamurları performansı git gide artan motosikletlerin ve her zaman çok yönlü ve hem kuru hem de ıslak yollarda üstün performans kabiliyeti ile birlikte uzun kilometre ömrüne sahip lastikler isteyen günümüzün motosiklet sürücülerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Bu sebeple yeni DIABLO ROSSO™ III'te kullanılan hamurlarda Pirelli mühendisleri mevcut silika oranını ayarlamak için çokça uğraş vermiştir.

Özel ve patentli karıştırma prosesi sayesinde, Pirelli, elementlerin birbirine tutunmasını iyileştiren ve böylece eşi benzeri olmayan bir homojenlik sağlayan en yeni nesil yağlar, reçineler ve polimerler ile birlikte yüksek silika oranına sahip yenilikçi hamurlar geliştirmiştir.
Arka lastik çift hamurludur ve geniş kenarları yüksek yol tutuşa hamura ve ortası da uzun kilometre ömrü sunan bir hamura sahiptir. Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse, profil 40-20-40 oranında bölünmüş olup yüksek performanslı kenar hamuru, tüm desenin toplam %80'ini kaplarken ortada kalan %20'lik kısımda kararlılık ve uzun kilometre ömrü sunan bir hamurdan ibarettir.

Bu düzenleme ile, yatma aşaması başlar başlamaz yol tutuşu sağlayan kenar hamuru, virajlara yatarken mükemmel tutuş ve sürücüye büyük güven vermektedir. Bu da lastiğin kenar kısımlarında %100 silika formülüne sahip bir hamur kullanılarak sağlanmıştır ve hem kuru hem de ıslak yollarda gerekli tüm yol tutuş sağlanmıştır. Kenar hamurları, alt katmandaki daha sert bir hamurla desteklenmektedir; bu da kararlılık ve virajlarda istenen çizgiyi koruma hassasiyeti gibi özellikleri lastiğe kazandırmaktadır.

Lastiğin kenarlarında sadece alt katmanda bulunan bu hamur, lastiğin ortasında desenin yaklaşık 45 mm kadarını kaplayacak şekilde yüzeye kadar çıkmaktadır. Bu hamurda da yüksek oranda silika bulunmaktadır (%100'den az olsa da) ve yüksek hızlarda kararlılığı ve supersport lastik segmentinde mihenk taşı teşkil edecek bir kilometre ömrü sunar.

Ön lastik ise %100 silika içerikli tek hamurdan ibarettir. Ön lastiği de çift hamurulu yapmama kararı, motosiklet sürücüne nitelikli geri bildirim ile birlikte üst düzey kararlılık sunan tek seçenek olduğu için önde tek hamurlu çözümde karar kılan Pirelli mühendislerinin doğrudan deneyimlerine ve yapılan çalışmalara dayanmaktadır.

DIABLO ROSSO™ III Profilleri

Genel olarak lastik profilinin asıl işlevi kullanımı etkilemektir.

Bu durumda da yeni DIABLO ROSSO™ III, Pirelli'nin seri üretim motosikletlerin yarıştığı Dünya Şampiyonası deneyimlerinden bir çok özelliği miras almıştır: profilleri doğrudan, cadde kullanımına da uygun olmasına rağmen Supersport ve Superstock sınıflarında kullanılan DIABLO SUPERCORSA'dan türetilmiştir.

Ön lastiğin profili, sürücüye anında viraja yatma imkânı sunup aynı zamanda ani yön değişimlerini mümkün kılarak kullanımı daha da iyileştiren çok radiuslu bir profil gelişimi ile karakterize edilmektedir.

DIABLO ROSSO™ II ile karşılaştırıldığında, yatarken daha fazla temas alanı ve daha kararlı bir yatış sunmak üzere profili orta kısmında daha yüksektir ve kenarları daha geniştir.

Aynı zamanda yanak yüksekliği 3 mm kadar artırılarak yanağın viraj çıkışı ivmelenmelerinde daha fazla esnemesi sağlanmış ve çekişe büyük destek verilmiştir.

Arka lastik de ön lastik ile ayı düzeni ve geometiyi takip ederek her iki lastiğin de mükemmel dengeli senkronize bir şekilde hareket etmesini sağlar.

DIABLO ROSSO™ III Yapısı

Yeni DIABLO ROSSO™ III'ün radyal karkası, profili korumak için oldukça rijittir ve hamurun asfaltı daha fazla tutmasını sağlar. DIABLO™ Supercorsa'da kullanılana çok benzer olarak, yüksek performanslı Rayon'dan (suni ipek) yapılmıştır; bu sayade hızlanma ve yükün oluşturduğu yüksek stres kuvvetleri sırasında şeklini koruyabilmektedir.

Kuşağın yoğunluğu da,  asfalt pürüzlülüğünü soğurma özelliklerini rijitlik ile dengelemek üzere ayarlanmıştır, böylece daha iyi temas ve güven hissi vermektedir.

DIABLO ROSSO™ III Ölçüleri

Yeni DIABLO ROSSO™ III Ocak 2016'den itibaren aşağıdaki ebatlarda satışa sunulacaktır:
Kaynak: Pirelli.com

16.10.2015


      Anasayfa  |  İndirimli Ürünler  |  Üyelik Hakkında  |  Üyelik Sözleşmesi  |  Satış Sözleşmesi  |  Garanti ve İade  |  İletişim

                                                                                 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.